Dobžiņskas muzeja vēsture
Doma par reģionālā muzeja izveidošanu Ripinā radās sešdesmito gadu sākumā. Tā nāca kā sabiedrības reakcija, kura apzinājās savas saknes un identitāti un bija entuziasma pārņemta, gatavojoties Polijas valsts tūkstošgades svinībām, kas turklāt vēl sakrita ar Ripinas 900-gadi.
Milzīga nozīme muzeja ēkas izvēlē bija tā vēsturei. Šī objekta, kurā atrodas muzejs, aizsākumi meklējami 1908. gadā, kad tas tika nodots lietošanā kā Krievijas administrācijas ēka. I pasaules kara laikā tā kalpoja par lazareti. Savukārt, pēc neatkarības atgūšanas ēka tika nodota Valsts policijas pārziņā. Tumšākais posms ēkas vēsturē attiecināms uz 1939. gada rudeni, kad Hitlera okupanti tajā ierīkoja Gestapo un pašaizsardzību Selbstschutz. „Moku mājas” pagrabi kļuva par mokpilnas nāves vietu muižniekiem, inteliģencei, aristokrātijai, zemniekiem un ebrejiem – kopā apmēram 2000 cilvēkiem.
Drāma, kas risinājās „Moku mājas pagrabos” – ka tā tika nodēvēta jau pēc kara – kļuva par noteicošo iemeslu šīs vietas atcerei. Pateicoties Edvarda Kožmiņska, Romana Pjotrovska un Ripinas zemes patriotu biedrības locekļu darbībai, 1968. gada 8. maijā tika izveidots Reģionālais Tautas piemiņas institūts, piedāvājot divas ekspozīcijas – mocekļu piemiņai un arheoloģisko.
Ļoti liela interese Tautas piemiņas institūtam tika pievērsta 1975. gadā, piešķirot tam papildus zāles ēkas pirmajā stāvā zem muzeja ekspozīcijām. Sekojoši, 1976. gadā Vojevodistes departamenta Kultūras un mākslas nodaļa un Kujavu un Dobžiņskas muzejs Vloclavekā apsolīja atbalstīt un palīdzēt, atsaucoties Dobžiņskas muzeja Ripinā aicinājumam. Pēc četru gadu ilga remonta 1980. gada 22. jūlijā Dobžiņskas muzejs tika atvērts kā Vloclavekas muzeja filiāle.
Laikā no 1980. līdz 2002. gadam muzejs aktīvi darbojās savā jomā, organizējot vairākas izstādes, zinātniskos simpozijus un konferences. Dobžiņskas muzejs šajā laikā nodarbojās arī ar izdevniecību, par ko liecina zinātniskajās aprindās augsti vērtētas publikācijas. Izglītojošās darbības jomā jāpiemin simtiem muzeja lekciju, tikšanos ar jauniešiem un interesentiem. Ņemot vērā to, ka bija nepieciešams pamatīgs remonts, muzeja pamatekspozīcija tika apstādināta uz laiku no 2002.-2007. gadam.
Dobžiņskas muzejs pēc modernizācijas, ko finansēja no valsts budžeta, programma ZPORR un no pilsētas budžeta, tika atvērts 2007. gada 14. aprīlī. No tā brīža muzejs savās izremontētajās telpās spēj piedāvāt daudz bagātāku kultūras programmu. Tas noteikti ietekmē apmeklētāju skaitu, kas pēc 5 darbības mēnešiem sasniedzis 3000. Šajā laikā noorganizēti vairāk nekā 15 kultūras pasākumu, to skaitā īslaicīgas izstādes, pastāvīgas ekspozīcijas, multimediju prezentācijas, muzeja lekcijas, referātu un lekciju priekšlasījumi, kā arī divi lieli plenēra pasākumi – Ripinas gadatirgus un Bruņinieku dzīres pilī Radžikos. Turklāt muzeja Ripinā aizgādībā pašlaik atrodas Ripinas apgabala neprofesionālo amatnieku apvienība.