Obiady czwartkowe. Dobrzyńskie smaki
Kolejne proste i smaczne danie z ziemniaków - kluchy ziemniaczane.
Podstawę tego dania tworzą surowe, starte ziemniaki. Danie to pochodzi z Wielkopolski, ale szybko przyjęło się na dobrzyńskich stołach.
Nic dziwnego, że ziemniaki i dania z nich przygotowywane na stałe zagościły w naszym menu. Wynikało to z ich wydajności, łatwości przechowywania, uniwersalności zastosowania i niewątpliwych walorów smakowych. Były wykorzystane zresztą nie tylko w kuchni. Stanowiły również pokarm dla zwierząt gospodarskich, służyły do wyrobu krochmalu i wódki. To cenne warzywo zawiera wiele witamin oraz składników mineralnych, dodatkowo jest lekkostrawne (w wersji bez sosów) i zasadotwórcze.
O ziemniakach (jego pochodzeniu, czasie rozpowszechnienia w kuchni dobrzyńskiej) pisałam w poprzednim poście. Dziś tytułem wstępu do czwartkowej uczty, z ziemniakami w roli głównej, kilka rad jak postępować z tym warzywem, a dokładnie z jego bulwami. Aby ziemniaki nie straciły wartości odżywczych gotujmy je w małej ilości wrzątku na wolnym ogniu, a najlepiej na parze. Smak ich można poprawić wrzucając do wody, w której się gotują np. ząbki czosnku, koperek, natkę pietruszki, liście laurowe, rozmaryn. Nie gotujmy „starych” ani zielonych ziemniaków wraz ze skórką (ponieważ zawierają one pod nią trującą solaninę, a jej spożycie może spowodować poważne problemy zdrowotne). Takie ziemniaki trzeba bardzo grubo obierać, żeby pozbyć się trujących związków. Aby woda w której gotujemy ziemniaki nie kipiała, należy dodać do niej łyżkę oleju. Starte ziemniaki nie ściemnieją, jeśli posypiemy je mąką. Czekamy na Państwa porady kulinarne i doświadczenia, a tymczasem dwa, nieco różniące sie przepisy. Zapraszamy na ziemniaczaną ucztę.
Kluchy ziemniaczane (przepis 1.)
Składniki: Ziemniaki surowe (około 1,5 kg), sól, mąka (około 2 szklanki, najlepiej dać pół pszennej, pół żytniej)
Przygotowanie: Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce na małych oczkach. Włożyć na gęste sito i odstawić na kilkanaście minut, aby sok odciekł do miski. Ziemniaki, mąkę, sól. wyrobić na jednolitą, gęstą masę. Jeśli jest za rzadka dosypać mąki. W garnku zagotować wodę, osolić. Łyżkę metalową maczać w gotującej się wodzie, a następnie nabierać ciasto z denka i wkładać kluseczki do wrzątku. Kluski gotować kilka minut od wypłynięcia ich na powierzchnię. Czas gotowania jest zależny od wielkości klusek.Otrzymane w ten sposób kluski są szare, mają nieregularny kształt. Podaje się je zazwyczaj wymieszane z pokrojonym w drobną kostkę i podsmażonym boczkiem, cebulą lub jako dodatek do zup, w tym czarniny, białej zupy i innych. Tradycyjnym dodatkiem do szarych klusek jest zasmażana kapusta kiszona lub twaróg.
Przepis według: Janiny Lewandowskiej, pochodzącej z miejscowości Księte, gm. Świedziebnia, urodzonej w 1945 roku.
Opracowała, zebrała, i przygotowała J. Lewandowska.
Kluchy ziemniaczane (przepis 2.)
Składniki: Ziemniaki surowe (3-4 duże ziemniaki), 1 jajko, sól, mąka (3 łyżki pszennej, reszta żytniej - do uzyskania gęstej masy)
Przygotowanie: Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce na małych oczkach. Dodać jajko, mąkę, sól. Dokładnie wyrobić na gęstą masę. W garnku zagotować około 4 litry wody, osolić. Ciasto kładziemy na denko, a następnie łyżką wrzucamy na gotującą się wodę małe kluseczki. Gdy się ugotują, przelewamy kluseczki na durszlak i płuczemy zimna wodą. Można jeść z zupą, twarogiem lub kapustą.
Przepis według: Urszuli Wybult, pochodzącej z miejscowości Kotowy, gm. Skrwilno, urodzonej w 1960 roku, obecnie zamieszkałej w Sadłowie.
Opracowała i zebrała J. Lewandowska.