Zdjęcia lotnicze są jednym z najlepszych sposobów badania krajobrazu, w tym również archeologicznego. Pozwalają na szersze spojrzenie, a także na dostrzeżenie i zrozumienie elementów, które mogą być nieuchwytne z powierzchni ziemi. W ramach projektu pt. "Stary Rypin. Wczesnośredniowieczna perła międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Skrwy”, wykonano również zdjęcia lotnicze pierwszego Rypina. Zadanie to wykonał dr Miron Bogacki.
Podsumowując wyniki wieloletnich działań z dziedziny archeologii lotniczej w okolicach Starorypina Prywatnego należy zauważyć, że jest to dosyć trudny teren do badań tego typu. W uzyskaniu bardziej spektakularnych rezultatów przeszkadza coraz większe rozprzestrzenianie się upraw kukurydzy oraz mozaikowa budowa geologiczna tamtejszych gleb.
Celem prac było uzyskanie materiału, który będzie pozwalał na jak najszerszą interpretację i przetrwa próbę czasu. W toku dalszych prac zdjęcia, fotomapy i trójwymiarowe modele terenu wraz z wynikami innych badań archeologicznych będą analizowane w celu oznaczenia i rejestrowania ewentualnych śladów działalności człowieka w przeszłości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.