Obiady czwartkowe. Dobrzyńskie smaki
W kolejny, smaczny, dobrzyński czwartek - a jednocześnie Wielki Czwartek - proponujemy coś słodkiego i wielkanocnego. Są to dwa przepisy na wyjątkowe słodkości - mazurki. Mazurki nie były w przeszłości bardzo powszechne w wielkanocnym menu wsi dobrzyńskiej, raczej pojawiały się na bogatszych stołach. Mają one pochodzenie orientalne. Wypiek ten pochodzi prawdopodobnie z Turcji. Ich rozpowszechnienie w kuchni Polskiej nastąpiło dopiero w drugiej połowie XIX wieku, gdy bakalie, sprowadzane z zamorskich kolonii i europejski cukier buraczany stały się towarami ogólnodostępnymi.
Wielkanocjest najważniejszym świętem w chrześcijaństwie, przypadającym od roku 325 (po synodzie w Nicei) po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest to tzw. paschalna pełnia Księżyca i przypada po 21 marca. Dla katolików Święta Wielkanocne są symbolem zwycięstwa Jezusa nad grzechem i śmiercią. Polskie zwyczaje związane z Wielkanocą należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Któż z nas nie słyszał choć o części z nich? Wyjątkowa waga tych świąt zakorzeniła się również w tradycyjnych potrawach, w tym ciastach. Dawniej pieczono słodkie placki drożdżowe, jak podaję T. Karwicka "na jajach z cukrem". Na ziemi dobrzyńskiej w czasie Wielkiego Tygodnia wyrabiało się również pieczywo obrzędowe. Tak na przykład w Hucie Skępskiej, Okalewku i Fiałkach przygotowywano do święconki małe pieczywka w kształcie kaczek i innych zwierząt. Z ciasta lub masła wykonywano także baranki.
Mam nadzieję, że przepisy będą wypróbowane! Czekamy na Wasze zdjęcia ciast, dań i komentarze. Ja sama będę piec dobrzyńskie mazurki dopiero w Wielką Sobotę, tak aby były świeże i pachnące podczas uroczystego niedzielnego śniadania. Życzę smacznego i jednocześnie, aby zwyczajem przeniesionym z kultury dawnej do czasów nam współczesnych nie była wyłącznie obfitość świątecznego jadła i picia.
Mazurki
Mazurek orzechowy
Ciasto: Zagnieść ciasto z 1/2 kg mąki, 1 kostki margaryny, 1 szklanki cukru pudru, 4 żółtek, dodać 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Wyłożyć na blachę i upiec.
Polewa:30 dkg pokrojonych orzechów, pół kostki margaryny, 4 łyżki miodu, pół szklanki cukru. Wszystkie składniki zagotować, lekko przestudzić i przełożyć na upieczone ciasto. Ozdobić według uznania.
Przepis według:
https://www.agrofakt.pl/wielkanocne-wypieki-czyli-jak-to-niegdys-bywalo/
Mazurek chlebowy
1 szklanka cukru, 1 łyżka masła, 8 żółtek, 3 białka, 1 szklanka mąki razowej, wanilia. Szklankę cukru utrzeć z żółtkami i masłem do białości, dodać odrobinę zapachu, dosypać przesianą mąkę. Na koniec dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać. Wlać ostrożnie na wysmarowaną masłem blachę. Piec 20 minut, następnie polukrować.
Przepis według:
Janiny Sosińskiej, KGW "Jagna", Tłuchowo, zawarty w książce autorstwa Grażyny Szelągowskiej pt. Kuchnia z rodowodem. Potrawy i produkty tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego, Toruń 2015, s. 98.
Opracowała J. Lewandowska