Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej realizuje projekt pt. „Średniowieczne grody ziemi dobrzyńskiej. Rozpoznanie-ochrona-pamięć”.
Celem tego prestiżowego projektu, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest przeprowadzenie w okolicach Rypina, na historycznej ziemi dobrzyńskiej nieinwazyjnych badań wybranych średniowiecznych miejsc centralnych (dawnych grodów) z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod stosowanych w archeologii XXI wieku. Do projektu zaklasyfikowane zostały grody w miejscowości Borzymin, Dylewo i Żałe.
Badania wykonywane są zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu Dziedzictwa, prawie wyłącznie metodami niedestrukcyjnymi. Jako metody badawcze wykorzystane zostaną: prospekcja lotnicza, badania geofizyczne, w tym georadarowe, badania powierzchniowe, wizja lokalna, pozyskanie informacji o ukształtowaniu terenu z systemu ISOK (LIDAR) oraz z własnych opracowań fotogrametrycznych z powietrza, analiza map geodezyjnych i historycznych. Prace terenowe poprzedzone będą kwerendą w archiwach, muzeach i innych instytucjach. Wykonane zostaną, także analizy i badania geomorfologiczne (o bardzo znikomym zakresie ingerencji w substancję zabytkową).
Nowoczesne i małoinwazyjne badania służyć będą rozpoznaniu i dokumentacji tych ważnych stanowisk archeologicznych, wpisanych do rejestru zabytków.
Ważnym rezultatem projektu będzie również upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych (a takim zasobem są niewątpliwie dawne grody - dziś zwane grodziskami).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasta Rypin.
Zdjęcie lotnicze grodziska
Obraz badanego obszaru
Obraz badanego obszaru