Zupa zwana zagraj lub pospółka
Ta łatwa w przygotowaniu zupa jest dowodem na to jak z niewielu składników można otrzymać danie o niespotykanym smaku, dodatkowo dla wielu z nas smaku dzieciństwa. Dostępne i tanie składniki, szybkość przygotowania oraz tradycyjna receptura mamy nadzieję zachęcą do podjęcia działań kulinarnych, a w końcowym efekcie przyniosą zadowolenie i sytość.
Składniki:
- ziemniaki (6 sztuk)
- zacierki (6- 7 łyżek mąki żytniej lub pszennej; z mąki i około 100 ml wody wyrabiamy ciasto i ścieramy na tarce o grubych oczkach; jeżeli ciasto będzie zbyt rzadkie dodajemy mąkę)
- boczek wędzony wedle uznania (nie masz akurat boczku, możesz dodać kiełbasę)
- cebula (1-2 sztuki)
- liść laurowy (1-2 sztuki)
- ziele angielskie (3-4 sztuki)
- sól i pieprz do smaku
- można dodać 1 marchew, zieleninę
Sposób przygotowania:
Ziemniaki (ewentualnie jeszcze marchew) obrać, drobno pokroić, wrzucić do garnka.Zalać wodą, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Gotować.Gdy ziemniaki zaczną mięknąć wrzucić zacierki i gotować dalej.Boczek wysmażyć na patelni razem z posiekaną cebulą, następnie dodać do zupy, doprawić do smaku solą i pieprzem. Jak lubisz dodaj zieleninę. Można podawać z kiszoną kapustą (gotowaną wcześniej lub nie).
Przepis Janiny Lewandowskiej, pochodzącej z miejscowości Księte, gm. Świedziebnia, urodzonej w 1945 roku.
Opracowała, zebrała, i ugotowała J. Lewandowska - nasza archeolożka, ale także antropolożka kulturowa, miłośniczka gotowania i kuchni tradycyjnej.