Kończy się pierwszy rok realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. Rozdziały już prawie gotowe.
Rozdział poświęcony analizie materiału należy do trudnych, gdyż podczas badań powierzchniowych i wykopaliskowych w latach 2011-2015 nagromadzono bardzo dużą liczbę zbytków pochodzących z birytualnego cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie.
Poddano szczegółowej analizie poszczególne kategorie zabytków: zapinki, części pasa, ozdoby, paciorki, ceramikę...itp.
Wszystkie te czynności wymagają opisu, klasyfikacji, określenia typu i jego charakterystyki, tym samym chronologii, a wszystko to w odniesieniu do kontekstu znaleziska.
Niektóre zabytki, np. zapinki, bransolety są dodatkowo dobrymi datownikami obiektów, cmentarzyska, dlatego ten etap pracy jest kluczowym.
Autorzy dążą do tego, by katalog grobów, analiza materiału i obrządku pogrzebowego były ze sobą kompatybilne, tak by czytelnik sprawnie mógł się poruszać w tej tematyce i zdobywać interesujące go informacje.
Zabytki z kart inwentarzy cmentarzyska w Sadłowie są niezwykle cenne na skalę regionu i europejskiego Barbaricum, gdyż spotykamy tu okazy typowe, potwierdzające dotychczasową wiedzę o strefie sepulkralnej kultury wielbarskiej, ale także te unikatowe, importowane.
Książka i wiedza, którą ze sobą niesie, jest pewnym novum dla regionu ziemi dobrzyńskiej, gdyż prawdopodobnie jest to jedyne tak rozpoznane, przebadane i wreszcie publikowane cmentarzysko związane z okresem rzymskim na tym terenie.
Już wkrótce gotowa! Zachęcamy do lektury!
Autor tekstu: Maria Pronobis