o muzeum.jpg

Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8
Czwartek, 26.09.2019
Weryfikacja zbrodni niemieckich okresu 1939-1945 na terenie Ziemi Dobrzyńskiej

Weryfikacja zbrodni niemieckich okresu 1939-1945 na terenie Ziemi Dobrzyńskiej dwuletni projekt Opracowanie i publikacja katalogu zbrodni niemieckich realizowany przez nasze muzeum dofinansowany ze środków MKiDN zakłada także zastosowanie metod archeologicznych. W miejscowościach: Skrwilno, gm. Skrwilno; Rusinowo, gm. Rypin; Karnkowo, gm. Lipno, znajdują się masowe mogiły ofiar zbrodni hitlerowskiej z II wojny światowej. Nasze Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie realizując projekt weryfikacji zbrodni zaplanowało również nieinwazyjne rozpoznanie masowych mogił. Zespół do badań metodami nieinwazyjnymi stanowią: Jadwiga Lewandowska, Miron Bogacki, Wiesław Małkowski. Wykonano fotografię i fotogrametrię z powietrza ze zdalnie sterowanego wielowirnikowca, a także badania geofizyczne. Zastosowany został magnetometr połączony z urządzeniem GPS RTK, co pozwala na dokładną lokalizację zmian wartości pola magnetycznego przy jednoczesnej rejestracji wysokości terenu badań. Dodatkowo z zakupionych z ISOK danych (chmury punktów) wykonany został Numeryczny Model Terenu w miejscu występowania mogił. Nie chcemy aby choćby cień podejrzenia pozostał, iż gdzieś w lesie mogły pozostać nierozpoznane miejsca pochówku ofiar z czasów wojny.

tekst Jadwiga Lewandowska, Andrzej Szalkowski, zdjęcia Jadwiga Lewandowska