Lipiec 2019

Środa, 13.03.2019
Wojewódzki konkurs wiedzy o sztuce i kulturze dla uczniów gimnazjów

Rypińskie muzeum jest od kilku lat organizatorem rejonowego etapu wojewódzkiego konkursu wiedzy o sztuce i kulturze i zawsze w marcu gości młodych miłośników gotyckich łuków, barokowych obrazów, romańskich rotund i innych elementów sztuki i kultury światowej. Pomysł na organizację zmagań właśnie w tym zakresie zrodził się przed laty w Muzeum Okręgowym w Toruniu. W ramach współpracy z innymi muzeami w województwie i przy wsparciu Wojewódzkiego Kuratora Oświaty toruńskie muzeum zaproponowało gimnazjom konkurs. „Konkurs i jego formuła, aż trzy etapy, szkolne eliminacje, rejonowy konkurs i finał wojewódzki, są doskonałą formą do obcowania ze sztuką, zbliżenia z instytucjami kultury i przede wszystkim do edukacji kulturalnej – podsumowuje Andrzej Szalkowski dyrektor rypińskiego muzeum i jednocześnie przewodniczący Rejonowej Komisji Konkursowej – niestety likwidacja gimnazjów, spowodowała spory odpływ uczestników konkursu, a wręcz zmusiła organizatorów do wygaszenia konkursu. W tym roku odbyła się ostatnia edycja. Myślimy o nowej formule dla szkół podstawowych. Wszystko w toku przygotowań.

W tym roku do etapu rejonowego w Rypinie zakwalifikował się piątka uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rypinie z dawnego Gimnazjum im. Józefa Wybickiego. Wszyscy podopieczni pani Grażyny Pniewskiej , która z wielkim oddaniem poświęcała się przygotowaniu uczniów do konkursu. Już część pisemna potwierdziła doskonałe opanowanie materiału badanego w konkursie. Za to część ustna, to już czysta wirtuozeria w wykonaniu zwłaszcza dziewczynek. Zuzanna Lewandowska i Lidia Wojciechowska ze znawstwem równym historykom sztuki poruszały się wśród malarstwa barokowego i renesansowego, tańcząc z Panami z Awinionu Picassa wśród kolumnad korynckich Panteonu rzymskiego. Ta dynamiczna refleksja niech będzie obrazem tego jak można odnosić się do otaczającego nas dorobku ludzkości, z jakim szacunkiem można opowiadać o najmniejszych detalach i symbolach, wypracowanych przez minione pokolenia artystów.

Komisja rejonowa w składzie Agnieszka Szwankowska (RDK), Błażej Krajewski(MZD), Katarzyna Czapiewska (MZD) – protokolant i Andrzej Szalkowski (MZD) – przewodniczący na koniec mogła z radością oznajmić, iż wszyscy osiągnęli wymagany poziom punktów by awansować do finału w Toruniu. Już za kilka tygodni wielki finał w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Po tym konkurs przejdzie do historii, ale na pewno wniósł wiele dobrego w procesie edukacji polskiej młodzieży z naszego województwa.

Tekst Andrzej Szalkowski

Zdjęcia Danuta Celebudzka