Czerwiec 2019

Środa, 21.11.2018
79 rocznica zbrodni w Lasku Rusinowskim

W miniony piątek, 19 października, obchodziliśmy 79 rocznicę zbrodni dokonanej przez Selbstschutz w Lasku Rusinowskim. Organizatorami uroczystości było: Miast Rypin, Parafia Świętej Trójcy w Rypinie, Gmina Rypin oraz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Kompanię honorową wystawił 4 Brodnicki Pułk Chemiczny pod dowództwem kapitana Rafała Mazura. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00. Następnie program artystyczny wykonali członkowie Bractwa Literackiego Civitas Christiana. O godz. 10:30 rozpoczęła się uroczysta msza święta po której wyruszyła procesja do Lasku Rusinowskiego, gdzie odczytano apel poległych i wypuszczono 150 gołębi. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem zamordowanych.