Maj 2017

Miejsce: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej
Poniedziałek, 20.03.2017
Spotkanie na okoliczność 220 rocznicy napisania Mazurka Dąbrowskiego

W dniu 9 marca 2017 roku na okoliczność 90. rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Państwowym rypińskie muzeum zorganizowało uroczyste spotkanie z udziałem kuratora Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Polska jest jedynym krajem na świecie, które posiada muzeum własnego hymnu. Na zaproszenie do Rypina przybył Przemysław Rey, pełniący funkcję kuratora będomińskiego muzeum, które jest filią Muzeum Narodowego w Będominie. Prelegent w kwiecisty i przyjemny dla słuchaczy sposób nakreślił dzieje Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Dalej pociągnął wywód jak owa pieśń stała się Hymnem. Sporo uwagi Pan Przemysław Rey poświęcił samemu Józefowi Wybickiemu i jego przyjaźni z Janem Henrykiem Dąbrowskim. Spotkanie stało się także okazją do podziękowań dla wolontariuszy z Rypińskiej Grupy Jeździeckiej, którzy rok wcześniej objeżdżali powiat rypiński, docierając do wszystkich gmin z pokazami i prelekcjami na temat hymnu. Żywa Lekcja Hymnu Narodowego – bo taki tytuł miało zeszłoroczne przedsięwzięcie – był realizowany ze środków INICJUJ z FIO pod egidą Fundacji Ziemia Dobrzyńska. Goście czwartkowego spotkania mogli obejrzeć montaż specjalnie dla nich przygotowany ze zdjęć dokumentujących projekt. Nie mogło obyć się tego dnia bez sesji zdjęciowej, gość Pan Przemysław Rey i ułani w mundurach 6 Pułku Ułanów Xięstwa Warszawskiego chętnie pozowali do pamiątkowych fotografii.