Czerwiec 2019

Do: 21-05-2019, 18:30
Kategoria:
Miejsce:
Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
lokalizacja
21 maja o godz. 17.00 w Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 odbędzie się prelekcja Błażeja Torańskiego „Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u”. Zapraszamy wszystkich chętnych! Błażej Torański – polski dziennikarz i publicysta. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował m.in. w czasopismach: Dziennik Łódzki, Wprost, Prawo i Życie, Rzeczpospolita. Był rzecznikiem prasowym Grupy Kapitałowej BOT Górnictwo i Energetyka i Najwyższej Izby Kontroli. Aktualnie publikuje w: Forum Dziennikarzy, tygodniku Do Rzeczy oraz na portalu sdp.pl. Specjalizuje się w wywiadach prasowych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2017 otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznaną przez SDP za rok 2016 za publikacje na łamach pism „Do Rzeczy” i „Odra”. W 2018 otrzymał nagrodę Zarządu Łódzkiego Oddziału SDP za książkę pt. „Knebel. Cenzura w PRL-u”. Książka Błażeja Torańskiego „Knebel. Cenzura w PRL-u.” zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.