Marzec 2019

Wtorek, 26.03.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Niedziela, 07.04.2019
Rypin miasto pogranicza

Rypin miasto pogranicza, miasto wielu kultur - program realizowany od stycznia 2011 roku, mający na celu wielowątkowo prezentować dzieje miasta Rypina i jego okolic. Na przestrzeni wieków mieszkali tu ludzie czterech wyznań - katolicy, ewangelicy, prawosławni i Żydzi. Funkcjonowało osadnictwo olęderskie. Przewijały się tędy tabory Romów. A wszystko to działo się na pograniczu - wcześniej ziem dobrzyńskiej, michałowskiej i chełmińskiej, później w sąsiedztwie Państwa Zakonu Krzyżackiego, a w efekcie rozbiorów na pograniczu zaborów pruskiego i rosyjskiego. Prelekcje, wystawy, konferencje przygotowywane i prezentowane przez wybitnych badaczy tematu.

Pdf
Wypowiedz