Sierpień 2017

Sobota, 07.10.2017
Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8, Rypin
Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku

Ekspozycja została uruchomiona do zwiedzania 12 października 2010 roku. Autorami wystawy są: Andrzej Szalkowski, Eliza Sutkowska, Marcin Konopacki.  Powstała z eksponatów zebranych przez Panię Elizę Sutkowską, która w dniach 15.10.-30.11.2009 r. prowadziła badania terenowe na zlecenie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Na wystawie znalazły się także eksponaty ze zbiorów rypińskiego muzeum oraz z kolekcji prywatnych.

Tytuł wystawy to: „Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku”.

Celem wystawy jest:

·         Przybliżenie historii szkolnictwa w Polsce i na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku.

·         Przedstawienie wyglądu wnętrza klasy z lat 60-tych i 70-tych XX wieku.

·         Ukazanie wielofunkcyjności wiejskich izb lekcyjnych tamtego okresu.

·         Przedstawienie przedmiotów będących wyposażeniem sal lekcyjnych (meble, ławki, pomoce naukowe itp.)

·         Przedstawienie wnętrza mieszkania nauczyciela wiejskiego (zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy mieszkania inteligenta – prasa, książki).

·         Zapoznanie z wyglądem budynków szkolnych, wnętrzem sal lekcyjnych, ubiorem uczniów poprzez prezentację kopii fotografii przedstawiających szkoły z terenu powiatu rypińskiego.

·         Przedstawienie dokumentacji związanej ze szkolnictwem (świadectwa, zaświadczenia, legitymacje, gazetki szkolne)

·         Uświadomienie, jakie zmiany zaszły w szkolnictwie w czasach obecnych.

Wystawa została podzielona na cztery działy:

·         I – wnętrze klasy z lat 60-tych XX w.

·         II – gabloty z eksponatami i tablice ze zdjęciami i tekstami

·         III – wnętrze mieszkania nauczyciela

·         IV – mapa powiatu rypińskiego z naniesionymi fotografiami szkół.

W klasie szkolnej odbywają się lekcje muzealne o temacie: „Historia szkolnictwa na Ziemi Dobrzyńskiej od poł. XIX w. do

1970 r.". W trakcie lekcji uczniowie zapoznają się z historią szkolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Dobrzyńskiej, poznają wnętrze dawnej klasy wraz z jej wyposażeniem. W drugiej części lekcji uczniowie uczą się kaligrafii gęsim piórem oraz samodzielnie wypisują świadectwa ukończenia szkoły.

Stara Klasa

Pdf