o muzeum.jpg
Wrzesień 2020

Zagraj lub pospółka

Zupa zwana zagraj lub pospółka

Ta łatwa w przygotowaniu zupa jest dowodem na to jak z niewielu składników można otrzymać danie o niespotykanym smaku, dodatkowo dla wielu z nas smaku dzieciństwa. Dostępne i tanie składniki, szybkość przygotowania oraz tradycyjna receptura mamy nadzieję zachęcą do podjęcia działań kulinarnych, a w końcowym efekcie przyniosą zadowolenie i sytość.

Składniki:

- ziemniaki (6 sztuk)

- zacierki (6- 7 łyżek mąki żytniej lub pszennej; z mąki i około 100 ml wody wyrabiamy ciasto i ścieramy na tarce o grubych oczkach; jeżeli ciasto będzie zbyt rzadkie dodajemy mąkę)

- boczek wędzony wedle uznania (nie masz akurat boczku, możesz dodać kiełbasę)

- cebula (1-2 sztuki)

- liść laurowy (1-2 sztuki)

- ziele angielskie (3-4 sztuki)

- sól i pieprz do smaku

- można dodać 1 marchew, zieleninę

Sposób przygotowania:

Ziemniaki (ewentualnie jeszcze marchew) obrać, drobno pokroić, wrzucić do garnka.Zalać wodą, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Gotować.Gdy ziemniaki zaczną mięknąć wrzucić zacierki i gotować dalej.Boczek wysmażyć na patelni razem z posiekaną cebulą, następnie dodać do zupy, doprawić do smaku solą i pieprzem. Jak lubisz dodaj zieleninę. Można podawać z kiszoną kapustą (gotowaną wcześniej lub nie).

Przepis Janiny Lewandowskiej, pochodzącej z miejscowości Księte, gm. Świedziebnia, urodzonej w 1945 roku.

Opracowała, zebrała, i ugotowała J. Lewandowska - nasza archeolożka, ale także antropolożka kulturowa, miłośniczka gotowania i kuchni tradycyjnej.

Pdf
Wypowiedz