Wrzesień 2018

Poniedziałek, 24.09.2018
Czwartek, 27.09.2018
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Sobota, 29.09.2018
Wtorek, 04.09.2018
Kiszenie kapusty. Warsztaty w muzeum

Dobre czwartki w muzeum. Dobre bo dobrzyńskie. Kolejne ciekawe spotkanie połączone z warsztatami kiszenia kapusty. Agnieszka Hila i Jacek Hila poprowadzili zebrana młodzież meandrami tradycji przygotowywania zapasów na zimę. Kapusta jako główna bohaterka została poszatkowana na drobno i odpowiednio przyprawiona. Później mycie nóg. Obowiązkowo wszyscy obmyli swoje drobne stópki, by następnie podeptać kapuchę w beczce. Uciechy przy tym było co niemiara. Upychanie do słoiczków. Na koniec oblizywanie paluszków. Przez te blisko dwie godziny młodzież poczuła, dotknęła i posmakowała tradycji. Dziękujemy za miłe spotkanie. Aha, na polach dojrzewają dynie! A w sadach jabłuszka i śliwki! Może by tak dynia na słodko-kwaśno, tak regionalnie, a może śliwka w occie? Albo jakowąś szarlotkę? Pomysłów nie zabraknie, a tradycyjne przepisy są na wyciągnięcie ręki. Nie bójmy się próbować.