Sobota, 07.10.2017
Piątek, 13.10.2017
Miejsce: Plac przed Rypińskim Domem Kultury
Poniedziałek, 16.10.2017
Miejsce: Rypiński Dom Kultury - Kino "Bałtyk"
Środa, 12.04.2017
Wstęp do poszukiwań genealogicznych - relacja

W dniu 23 marca 2017 r. w muzeum w Rypinie odbyła się prelekcja pt: Wstęp do poszukiwań genealogicznych. Wykład połączony z elementami praktycznych warsztatów skierowany był do osób, które rozpoczynają lub mają zamiar rozpocząć poszukiwania swych przodków. Na początku prowadzący Błażej Krajewski, historyk z muzeum omówił podstawowe pojęcia i cele genealogii. Następnie przedstawił ogólne zasady poszukiwań genealogicznych oraz historia powstania ksiąg metrykalnych. Słuchacze mogli dowiedzieć się, w jakich archiwach znajdują się metryki z spisane w przeszłości w Rypinie i okolicznych parafiach. Głównym celem prelekcji było przedstawienie zebranym słuchaczom technik poszukiwania informacji o przodkach za pomocą internetu. Jest to możliwe gdyż w 2014 roku Archiwum Państwowe w Toruniu, oddział tego archiwum we Włocławku, a także Archiwum Państwowe w Bydgoszczy rozpoczęły realizację projektu pt: „Źródła genealogiczne mieszkańców województwa Kujawsko – Pomorskiego”. W ramach tego projektu księgi metrykalne znajdujące się w zasobach tych archiwów zostały zeskanowane i umieszczone na specjalnej stronie internetowej, gdzie każdy zainteresowany może je przeglądać.