Tradycyjnie już w ostatnią sobotę lutego 2017 r. w hali Rypińskiego Centrum Sportu odbył się VII Konkurs Modeli Historycznych i Wystawa Makiet. W tym roku oprócz kilkudziesięciu modelarzy reprezentujących różne części Polski, po raz pierwszy przybyli również goście z Litwy.
Uroczyste otwarcie nastąpiło o godz. 12:00. Wystawionych zostało ponad dwieście modeli, m.in. czołgi, samoloty, śmigłowce, okręty, żaglowce, budowle, figurki, pojazdy kołowe i gąsienicowe. W tym roku do istniejących wcześniej 9 kategorii tzn.: samoloty i śmigłowce do 1945 r., samoloty i śmigłowce po 1945 r. pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, pojazdy szynowe oraz okręty, statki, żaglowce, a także budowle, makiety, dioramy i figurki, dodane zostały dwie nowe: armaty i łodzie podwodne. Wystawiający oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Rypin reprezentował Tomasz Ciesielski (senior) i Jakub Chabowski (junior). Modele oceniała komisja sędziowska w składzie: Roman Grabowski – przew. komisji, Krzysztof Gliwa, Pranas Sungaila, Krzysztof Szeffner. W czasie Konkursu prowadzone były również warsztaty modelarstwa dla najmłodszych.
O godz. 16.30 nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek, nagród i dyplomów.
Wyniki:
Seniorzy
Kategoria S1 Samoloty i śmigłowce do 1945 roku.
I miejsce Piotr Targoński – PZL 23B Karaś
II miejsce Kryspin Borakiewicz – Ki – 45 Toryn
III miejsce Bogusław Ensminger – Wikers Wellington
Kategoria S2 Samoloty i śmigłowce po 1945 roku
I miejsce Krzysztof Zabłocki – Mi 4A
II miejsce Krzysztof Gliwa – H – 13C Sioux
III miejsce Edward Capała – MiG – 15 bis
Kategoria PK Pojazdy kołowe
I miejsce Denis Sinelnikov – Maserati 250F
II miejsce Tomasz Ciesielski – Łada NIVA 4x4
III miejsce Stanisław Śliwiński – FIAT Ognisty
Kategoria Pg Pojazdy gąsienicowe
I miejsce Viacheslavs Sultanovs – T-34
II miejsce Michał Rafalski – SU-100
III miejsce Aleksandr Nikitin – Su 85M
Kategoria Ps Pojazdy szynowe
I miejsce Krzysztof Szeffner – Drezyna Tatra wersja polska
II miejsce Denis Sinelnikov – T2 - 71
III miejsce Dariusz Chojnacki – Pociąg wojskowy „Whiton”
Kategoria O Okręty, statki, żaglowce
I miejsce Adam Rutkowski – IJN ISE
II miejsce Mateusz Pikora – ORP Dragon
III miejsce Jarosław Dzierżawski – Uranami
Kategoria B Budowle, makiety, dioramy
I miejsce Stasys Maskolaitis – Kościół w Porabce
II miejsce Michał Rafalski – KW-2 – Ostrów 1941
III miejsce Mariola Jarecka – Ratusz Staromiejski w Szczecinie
Kategoria F Figurki
I miejsce Mariola Jarecka – Lenshead Type B
II miejsce Michał Szaforz – Obelix, Asterix i Idefix
III miejsce Krzysztof Szefner – AT-ST z filmu Star Wars
Kategoria G Rakiety, Pojazdy i Statki Kosmiczne
I miejsce Bernad Szukiel – Maszyna Krocząca AT - AT
II miejsce Tomasz Ciesielski – Buran - Energia
III miejsce Edward Capała – SATURN V
Kategoria A Armaty
I miejsce Krzysztof Gliwa – Bofors 36 + C2P
II miejsce Michał Szaforz – Nebelwerfer
III miejsce Piotr Targoński – 75 mm armata polowa wz. 1897
Kategoria Ł Łodzie podwodne
I miejsce Michał Szaforz – Okręt podwodny K-21
II miejsce Krzysztof Szeffner – November
III miejsce Piotr Prokop – K 3 Leninskij Komsomoł
Juniorzy
Kategoria S1 Samoloty i śmigłowce do 1945 roku
I miejsce Joanna Wantowska – Fokker E.V
II miejsce Wiktor Prokop – Spitfire 1A
III miejsce Kacper Zieliński – Dewoitine D-520
Kategoria S2 Samoloty i śmigłowce po 1945 roku.
I miejsce Eryk Żegliński – Jak - 11
II miejsce – Krzysztof Pliszka – Su-7 BŁK
III miejsce – Filip Chyła – Su-7 BŁK
Kategoria Pk Pojazdy kołowe
I miejsce Marcin Targoński – MAN TGŚ Śmieciarka
II miejsce Wiktor Prokop – Faun
III miejsce Klaudia Boczek – Wóz Drzymały
Kategoria Pg Pojazdy gąsienicowe
I miejsce Wiktor Prokop – T-34 Rudy
II miejsce Piotr Mieszkowski – Frosty Wind-Mark I Female
III miejsce Staś Nużka – Tiger
Kategoria Ps pojazdy szynowe
I miejsce Piotr Mieszkowski – Lokomotywa Parowa
II miejsce Filip Chyła – ISTRIEBITIEL FASZIZMA
III miejsce Malwina Rudnicka – Drezyna „Tatra”
Kategoria O Okręty, statki, żaglowce
I miejsce Wiktor Prokop – Sołdek
II miejsce Piotr Mieszkowski – USS Marietta
III miejsce Krzysztof Pliszka – Barka rzeczna IZA
Kategoria B Budowle, makiety, dioramy
I miejsce Brigita Ronkytė – Zamek – hotel Lanz - Wraz
II miejsce Ignas Sungaila – Baszta Pizanska
III miejsce Joanna Wantowska – Bazylika Mariacka Gdańsk
Kategoria F Figurki
I miejsce Brigita Ronkytė – Jurand ze Spychowa
II miejsce Wiktor Prokop - Joanita
III miejsce Aleksandra Gliwa – Sowa śnieżna
Kategoria G Rakiety, Pojazdy i Statki Kosmiczne
I miejsce Wiktor Prokop – V 2
II miejsce Adrian Syrocki – Rheintocher
III miejsce Wiktor Prokop – V – Wing
Kategoria A Armaty
I miejsce Ignas Sungaila – Francuska armata polowa 1859 r.
Kategoria Ł Łodzie podwodne
I miejsce Joanna Wantowska – Uboot Seehund
II miejsce Wiktor Prokop - Neger
Grand Prix VII Konkursu Modeli Historycznych i Wystawy Makiet – zestawy wkrętarek ufundowane i wręczone przez przedstawicieli Biogazowni Rypin SP Z.O.O Janusza Cieszyńskiego i Rafała Zglenickiego otrzymała Brigita Ronkytė (junior) oraz Bernard Szukiel (senior).
Gratulujemy.